Jeżeli chodzi o państwa rozwinięte, to opakowania kartonowe stosowane są w praktycznie każdym sektorze przemysłu. Wiąże się z tym nierozerwalnie to, że zapotrzebowanie na nie rosnąć będzie proporcjonalnie do wzrostu ekonomicznego tychże sektorów. Jeżeli chodzi o rynki dopiero rozwijające się, takie jak azjatycki, afrykański czy środkowowschodni, to wzrost ten będzie o wiele bardziej spory za sprawą częstszego stosowania kartonów zarówno w zakresie transportu, jak i w roli zwykłych opakowań.
We wszystkich tych regionach rozwój handlu elektronicznego także spowoduje wzrost zużycia kartonów. Podobny skutek będzie mieć wzrost popularności opakowań gotowych do sprzedaży. Pudełka będą także rozchwytywane za sprawą swojej trwałości, przyjazności dla środowiska i niższych kosztów od innych produktów.
Kartony są cały czas konsekwentnie ulepszane przez producentów pod kątem wytrzymałości i za sprawą wykorzystania druku cyfrowego. Połowę globalnego rynku opakowań stanowi zapotrzebowanie rynku Pacyfiku i Azji. Same Chiny zajmują prawie trzydzieści procent. Przewidywania są takie, że rynek ten nadal będzie rozwijać się, choć będzie się to dokonywać w wolniejszym tempie – dojrzewa krajowy przemysł opakowań, a wzrost działalności produkcyjnej spowalnia.
Nie zmienia to jednakże faktu, że Chiny pozostaną krajem cechującym się największym zapotrzebowaniem na opakowania. Coraz szybciej rozwijają się także inne państwa. Większość krajów w tym regionie nie posiada jednakże sektorów produkcji odpowiedniego rozmiaru, by w pełni odpowiedzieć na potrzeby dotyczące produkcji kartonów.
Opakowania te konkurują z wieloma innymi materiałami, na przykład z plastikiem. Ich zaletami są niski koszt produkcji i przyjazność dla środowiska, posiadają też lepiej rozwiniętą strukturę recyklingową. Większość światowych kartonów pochodzi właśnie z recyklingu – można je bowiem przetworzyć kilka razy, co jest ważne przede wszystkim z perspektywy ochrony środowiska, która w dzisiejszych czasach jest kwestią coraz bardziej naglącą.