Odżywki dla sportowców wywołują w społeczeństwie mieszane odczucia. Głównym powodem tego zjawiska jest przede wszystkim brak wiedzy wystarczającej, aby odróżnić, czy chodzi nam o suplementy diety, czy też o doping. Niestety, dość spora grupa ludzi do teraz traktuje odżywki jako środki dopingowe, jako coś, czego nie powinno się przyjmować w ramach zasad „fair play”. Jest to oczywiście totalna bzdura, ponieważ dobrze dobrane odżywki dla sportowców często są niezbędne dla organizmu przy bardziej wyczerpujących treningach.
Czy każdy zatem, kto nie siedzi na kanapie, powinien rozpocząć suplementację? Pewnie, że nie!
Weźmy pod uwagę choćby biegaczy. Dzielimy ich przede wszystkim na dwie grupy: krótko – i długodystansowców. Biegi na krótkie dystanse zwykle nie wymagają dodatkowego wspomagania, ponieważ organizm bardzo szybko regeneruje się, a podczas wysiłku w organizmie nie dochodzi do tak ogromnego 'wyniszczenia’, jak w przypadku dłuższych biegów. Jeśli więc nasz wysiłek nie trwa dłużej niż pół godziny, nie ma sensu inwestować w dość drogie suplementy, wystarczy jedynie zadbać o prawidłową, zróżnicowaną dietę.
Jednak w przypadku biegów długodystansowych niezbędne są specjalnie przeznaczone do tego odżywki dla maratończyków. Nawet zdrowa dieta niestety nie jest w stanie wyrównać strat organizmu, które zachodzą podczas długiego treningu.
Są 3 główne grupy środków, które powinniśmy dostarczyć organizmowi – aminokwasy BCAA, L-glutamina oraz witaminy.
Aminokwasy BCAA są to aminokwasy biorące udział w naprawie uszkodzonych włókien mięśniowych, dzięki czemu umożliwiają szybszą regenerację. L-glutamina natomiast znacząco obniża ryzyko infekcji potreningowej (nie zapominajmy, że wysiłek fizyczny jest dla organizmu dużym stresem, co znacząco obniża sprawność naszego układu immunologicznego). Witaminy z kolei najlepiej dostarczać naturalnie, tzn. jedząc jak najwięcej warzyw i owoców, jednak podczas wysiłku tracimy z potem tak duże ich ilości, że od czasu do czasu warto wspomóc się farmakologicznie.
Wybierając odpowiednie suplementy, musimy pamiętać, że, mimo ogromnego wyboru na rynku (oprócz specjalnych odżywek dla biegaczy możemy także bez problemu nabyć odżywki dla kolarzy czy piłkarzy) część z nich działa głównie na zasadzie placebo. Jeśli więc nie chcemy wyrzucać pieniędzy w błoto, warto wcześniej skonsultować się z trenerem personalnym by, wnikliwie analizując nasz plan dnia i aktywność fizyczną, dobrał odżywki idealne dla naszego organizmu.
Sport to zdrowie, ale tylko wtedy, jeśli mamy do niego zdrowe podejście!