Współcześnie coraz częściej i coraz więcej mówi się o ekologii ogrzewania naszych domów i mieszkań. Jest to temat bardzo ważny, bowiem smog, unoszący się nad naszymi miastami w sezonie zimowym, nie jest niczym dobrym. Warto tutaj podejść nieco bardziej odpowiedzialnie do tematu ogrzewania domów. Dzięki temu bowiem zyskamy na zdrowiu, ale także na przyszłości środowiska naturalnego naszej planety. Dlatego też, wytwarzanie brykietu z trocin drzewnych, będzie odgrywać obecnie bardzo istotną rolę. Szczególnie w przypadku wszelkiego rodzaju warsztatów stolarskich czy też tartaków. W końcu powstają tam każdego dnia duże ilości odpadów drzewnych, trocin, wiórów i zrębków.
Jak wytwarza się brykiet z trocin?
Wytwarzanie brykietu z trocin realizowane jest w procesie brykietowania. Jest to proces w trakcie którego, trociny są prasowane pod wysokim ciśnieniem i formowane w kostki brykietu. Podczas prasowania z trocin i odpadów drzewnych wyciskana jest żywica. Stanowi ona naturalne lepiszcze dla brykietu, dzięki czemu nie trzeba stosować chemicznych substancji. Przesądza to też o ekologiczności tego materiału opałowego. Poprzez prasowanie zmniejsza się diametralnie objętość drzewna. W przeliczeniu na wartość opałową wychodzi tak. Metr sześcienny brykietu, ma wartość opałową równą 1,3 metra sześciennego luźnego drzewa. W trakcie prasowania bowiem, dochodzi do znacznego zagęszczenia struktury drewna. Oczywiście bardzo ważne jest także to, jakiego rodzaju brykieciarka zostanie zastosowana w produkcji. Nowoczesne maszyny mają o wiele lepsze możliwości w tym zakresie. Maszyny przestarzałe zaś, nie są w stanie osiągnąć takiego zagęszczenia materiału drzewnego. Generalnie rzecz więc ujmując, można będzie tutaj podejść tak do zagadnienia, aby inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne w tym zakresie.
Przygotowanie infrastruktury produkcyjnej.
Przed przystąpieniem do produkcji brykietu z trocin, trzeba będzie dość starannie przygotować niezbędne pomieszczenia. Chodzi tutaj głównie o pomieszczenia magazynowe i produkcyjne. Najważniejszą kwestią w tym przypadku, jest maksymalne zachowanie suchości wewnątrz pomieszczeń. Jest to bardzo istotne, bowiem wilgoć jest najgorszym wrogiem w produkcji brykietu z trocin. Musimy przygotować pomieszczenia takie jak:
- Magazyn trocin – gdzie trociny przeznaczone do produkcji brykietu, będą poddane wstępnemu przesuszeniu
- Magazyn brykietu – gdzie gotowy już brykiet będzie także poddawany suszeniu. Ostatecznie chcemy osiągnąć brykiet o jak najniższym poziomie wilgoci, gdyż przesądza to o jego wartości opałowej.
- Pomieszczenia produkcyjne – gdzie każda brykieciarka będzie mieć odpowiednie warunki do pracy. Musimy zapewnić izolację i wentylację, aby w toku produkcji nie dochodzi do zawilgocenia materiału.
Można więc zauważyć, iż są to stosunkowo wyraźne i spore inwestycje, aczkolwiek w większości przypadków do uniesienia. Dzięki nim zaś, tartaki czy też warsztaty stolarskie będą mogły znacznie poszerzyć profil działalności. Skutecznie zagospodarować duże ilości odpadów drzewnych i wygenerować dodatkowy przychód dla przedsiębiorstwa.