Azalia to nieco mniejsza siostra Różaneczników, czyli roślin z rodziny wrzosowatych, z gatunku Rhododendron. Zarówno azalie jak i Różaneczniki stały się dość popularnymi roślinami ogrodowymi w naszym kraju. Wynika to głównie z faktu stosunkowo niskich wymagań w zakresie pielęgnacji. Aczkolwiek, tak samo jak w każdym innym przypadku, pewne wymagania należy spełnić. Będziemy jednam mieć do czynienia z mniejszą ilością obowiązków, niż w przypadku innych roślin. Tutaj musimy zadbać przede wszystkim o prawidłowy dobór odmian do uprawy ogrodowej, jak również o należy przygotowanie stanowiska uprawy i gleby do nasadzenia. To w zasadzie najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać.
Podstawowe przygotowania do uprawy Azalii.
W pierwszej kolejności trzeba będzie zdecydować się na konkretne odmiany Azalii do uprawy w naszym ogrodzie. Tutaj oczywiście duża role odgrywać będzie estetyka poszczególnych odmian. Niemniej jednak musimy także pamiętać o tym, iż nie wszystkie będą tak samo dobrze radzić sobie na mrozie. W naszej strefie klimatycznej, potrafi on zaś być całkiem srogi, niejednokrotnie dochodząc nawet do ponad dwudziestu stopni poniżej zera. Dlatego też, dostawca Azalii powinien nam tutaj wskazać, które odmiany będą radzić sobie w takich warunkach. To właśnie pomiędzy tymi odmianami będziemy dokonywać ostatecznego wyboru tych, które zakwitną w naszym ogrodzie.
Gleba do uprawy Azalii.
Bardzo istotnym czynnikiem, przekładającym się na efektywność uprawy Azalii w przydomowych ogrodach, jest prawidłowy dobór gleby. Musimy mieć świadomość, iż gleba kwaśna, o odczynie pH na poziomi 5-6,5 będzie tutaj rozwiązaniem idealnym. Możemy oczywiście kupić takie mieszanki. Dostarczy nam je każdy dostawa Azalii. Jednakże przy większej ilości nasadzeń będzie to pociągać za sobą spore koszty. W takich sytuacjach lepszym wyjściem jest samodzielne jej przygotowanie. W tym celu wystarczy zmieszać ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, korę sosnową i nie odkwaszony torf. Tak przygotowaną mieszankę warto jeszcze dodatkowo sprawdzić testerem pH, aby ewentualnie skorygować jego odczyn.
Stanowisko nasadzenia Azalii.
Ostatnią kwestią, która będzie wywierać istotny wpływ na efekty uprawy Azalii, będzie dobór prawidłowego stanowiska nasadzenia. Tutaj także dostawca Azalii powinien nas w tym zakresie prawidłowo poinstruować. Niemniej jednak w większości przypadków wymagania co do tego gatunku roślin będą do siebie zbliżone. Stanowisko powinno być zacienione i osłonięte od wiatru. Warto pomyśleć także o oczku wodnym w pobliżu stanowisk, które podniesie nam lokalnie poziom wilgotności. Azalie lubią jak okolica jest nieco bardziej wilgotna.
Podsumowanie
Poza tymi czynnościami w zasadzie pozostanie nam dbałość o regularne nawadnianie naszych roślin. Szczególnie w okresie letnich upałów i braku opadów atmosferycznych. Efekty zaś będą z całą pewnością przechodzić nasze najśmielsze oczekiwania.