Województwo małopolskie, którego stolicą jest Kraków, to jak wynika z ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego jeden z najbardziej zaludnionych obszarów w Polsce. Dokładne dane GUSu wskazują, że na każdy kilometr kwadratowy województwa małopolskiego przypada 217 mieszkańców. Jest to wynik bardzo wysoki, gdyż średnie zaludnienie polski wynosi ok. 122 osób na kilometr kwadratowy. Gdy już wiemy, że województwo małopolskie zamieszkuje bardzo duża grupa osób, wydawać się może, że gęstość zaludnienia pokrywa się z możliwościami zatrudnienia. Niestety sytuacja jest odwrotna. Stosunek miejsc pracy do ilości osób czynnych zawodowo jest bardzo niekorzystny dla osób w wieku produkcyjnym, gdyż wolnych etatów po prostu brakuje. Jak podają dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego, średnia stopa bezrobocia w minionym roku wyniosła ponad 11%. Przypomnijmy, że w tym samym okresie, średnia stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 12,4%, a więc nieznacznie więcej, jednak porównując te liczby to ilości osób zamieszkujących dany obszar, ilość mieszkańców małopolski pozostających bez pracy przekroczyło pułap 170 tys. osób. Gdyby zobrazować tę liczbę wystarczy wyobrazić sobie, że połowa mieszkańców Krakowa pozostaje bez pracy, co przypomina obraz katastroficzny.
Kraków miastem turystycznym
Na szczęście Kraków należy do miast, które w ostatnich latach wskazywało najwyższy w skali kraju wskaźnik wzrostu społeczno-gospodarczego. Pokrywa się, to z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, który przedstawia stopę bezrobocia w Krakowie na poziomie 5%. Zdaniem pracowników portalu infopraca.pl, którzy, na co dzień obserwują zachowania rynku zatrudnieniowego w Polsce, Kraków aktualnie ma tak wysoką pozycję na rynku pracy dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze gospodarczej. Kraków bardzo dobrze wykorzystuje swój potencjał turystyczny i jest miastem, które najchętniej odwiedzają polscy turyści, ale także zagraniczni wielbiciele podróży. Dzięki rozwiniętej turystyce, na wysokie zarobki mogą liczyć hotelarze, restauratorzy, a także przewodnicy wycieczek czy nawet taksówkarze.
Miasto atrakcyjne dla inwestorów
Na przestrzeni lat, Kraków stał się miastem atrakcyjnym dla inwestorów, którzy szturmem wykupowali grunty pod nowe inwestycje. Przyczyniła się do tego poniekąd bliska lokalizacja Krakowa z zachodnimi i południowymi sąsiadami. Sytuacja ta sprawia, że w mieście Europejskie centrale mają tu takie firmy jak Tesco Polska, BP Polska i Grupa Philip Morris Polska, co korzystnie wpływa na potencjał rynku pracy w mieście. Dodatkowo w Krakowie również bardzo dobrze rozwinął się rynek usług finansowych oraz bankowych i jak wynika z aktualnych danych, aż 7 dużych banków ma w mieście swoje centrale, a ponad 40 innych otworzyło w Krakowie oddziały. Ten trend został zauważony przez agencje ratingowe, które oceniają wiarygodność kredytową miasta na najwyższym poziomie w kraju. Według specjalistów z portalu infopraca.pl, którzy administrują ogłoszenia z rynku pracy w Krakowie, obecnie poszukuje się specjalistów właśnie w branży finansowej, a także księgowej. Równie bogaty wydaje się być rynek pracy w sektorze turystycznym, a więc na stanowiskach dotyczących obsługi przyjezdnych gości. Warto podkreślić, że rynek pracy w Krakowie rozwija się bardzo dynamicznie i jeśli pozostanie na obecnym poziomie, Kraków ma szansę przeskoczyć na pierwszą lokatę w rankingu miast o najniższym poziomie bezrobocia. Czy jednak tak się stanie? Czas pokaże.