Jednym ze zdecydowanie najlepszych urządzeń, w które warto zainwestować w przypadku prowadzenia własnego warsztatu lakierniczego jest rzecz jasna kabina lakiernicza. Jest to odpowiednio przygotowane pomieszczenie, które przystosowano już uprzednio do utrzymania wysokiego poziomu czystości wewnątrz. Pozwala to na osiągnięcie większego poziomu efektywności prowadzonych w warsztacie prac, głównie poprzez gwarancje wysokiego poziomu jakości realizowanych powłok lakierniczych. Zobaczmy jednak jak eksploatować kabinę lakierniczą, aby była to praca jak najbardziej efektywna i przynosiła odpowiednie profity przedsiębiorcy oraz samym pracownikom.
Korzyści płynące z posiadania kabiny lakierniczej.
W pierwszej jednak kolejności przyjrzyjmy się kwestii tego, jakie faktycznie korzyści płynąć będą z posiadanie na warsztacie tego typu kabiny. Do zdecydowanie najważniejszych należy gwarancja czystej atmosfery wewnętrznej, która zapewnia wysoki poziom jakości wykonywanych powłok lakierniczych. Typowa kabina lakiernicza wyposażona jest w swój własny system filtracyjny, dzięki czemu zarówno powietrze podawane do sprężarki, jak i powietrze wtłaczane do kabiny roboczej, pozbawione są utrudniających pracę i negatywnie wpływających na jej efekty, zabrudzeń lotnych. Dzięki temu, nie trzeba tutaj szukać dodatkowych rozwiązań na pozbywanie się lotnych zanieczyszczeń z powietrza.
Oczywiście w dalszym ciągu koniecznością będzie wstępna filtracja powietrza doprowadzanego do wnętrza hali, toteż nie da się tutaj zrezygnować z jakichkolwiek filtrów wewnętrznych, które będą to zadanie realizować. Niemniej jednak ostateczna filtracja będzie prowadzona przez wewnętrzny system kabiny lakierniczej, co znacznie podnosi jakość warunków pracy w branży.
Podstawowe wyposażenie kabiny lakierniczej.
Warto tutaj także pamiętać o tym, iż kabiny lakiernicze wyposażone są w wewnętrzne filtry osadowe, czyli filtry sufitowe ścienne i podłogowe, dzięki czemu też, wszystkie zanieczyszczenia lotne, unoszące się wewnątrz kabiny, głównie chodzi tutaj o mgiełka lakierniczą, zostają przechwycone na dużej powierzchni i zabsorbowane do wnętrza filtra. Wobec tego też, trzeba pamiętać, iż kluczową kwestią w codziennej eksploatacji kabiny lakierniczej, będą odpowiednio dobrane filtry do kabin lakierniczych, których zadaniem jest odpowiednia jakościowo filtracja wewnętrznej atmosfery.
Jednym słowem trzeba będzie wszystkiego popilnować, aby nie doszło czasem do jakichś niepotrzebnych nieporozumień, niemniej jednak w większości przypadków, kupując filtry u dobrego, polskiego dostawcy, bez trudu będziemy mogli osiągnąć wysoki poziom filtracji powietrza, zarówno tego wtłaczanego do pomieszczenia lakierni, jak również powietrza już wstępnie oczyszczonego, a podawanego aktualnie do wnętrza kabiny lakierniczej.