Jedną z kluczowych kwestii, wpływających na jakość realizowanych prac lakierniczych, jest utrzymanie wysokiego poziomu czystości atmosfery wewnętrznej w pomieszczeniach lakierni. Chodzi tutaj o prawidłową organizację filtracji powietrza, zarówno tego wtłaczanego z zewnątrz poprzez system wentylacji, jak i powietrza już znajdującego się wewnątrz. W przypadku powietrza zewnętrznego, stosowane są systemy wentylacji, z odpowiednimi filtrami kieszeniowymi. W przypadku zaś atmosfery wewnętrznej, trzeba będzie zastosować odpowiednie filtry sufitowe, podłogowe oraz naścienne. Będą one odpowiadać za przechwytywanie zanieczyszczeń unoszących się wewnątrz pomieszczeń lakierniczych i ich wiązanie wewnątrz swojej struktury.

Zanieczyszczenia powstające wewnątrz pomieszczeń lakierniczych.

Trzeba tutaj zdać sobie sprawę, iż zanieczyszczenia negatywnie wpływające na proces lakierniczy, nie będą jedynie dostawać się do środka wraz z tłoczonym z zewnątrz powietrzem. Będą one powstawać także wewnątrz pomieszczeń warsztatowych. Praktycznie każdy element znajdujący się wewnątrz, będzie wytwarzać mikro zanieczyszczenia, które następnie SA podnoszone w górę przez poruszających się po obiekcie pracowników. Chodzi tutaj o elementy takie jak beton, drewno, cegły, korodujące elementy stalowe. Powstaje z tego bardzo drobny kurz, który bardzo łatwo unosi się w powietrze. Przedostaje on się bezpośrednio do strefy roboczej, gdzie mieszając się z mgiełką lakierniczą, wywiera negatywny wpływ na powierzchniach lakierowanych. Musimy tutaj pamiętać, iż takie zanieczyszczenia w warstwach lakieru będą bardzo negatywnie wpływać na jego jakość. Traci on automatycznie na kwestii estetyki, oraz trwałości.

W tym przypadku należy zastosować odpowiednie filtrowanie wewnętrzne. Instalując dobre jakościowo filtry sufitowe, podłogowe i naścienne. Będą one skutecznie przechwytywać unoszące się zanieczyszczenia, nie dopuszczając do ich mieszania się z mgiełką lakierniczą.

Filtracja zanieczyszczeń zewnętrznych.

Oczywiście trzeba będzie pamiętać także o zanieczyszczeniach zewnętrznych, które przedostawać się będą do środka wraz z wtłaczanym tam powietrzem. Tutaj trzeba będzie jednak zastosować odpowiednie filtry kieszeniowe na kanałach wlotowych systemu wentylacji. Jest to kwestią bardzo istotną, bowiem w ten sposób, można przechwycić aż do 80% zanieczyszczeń pochodzenia zewnętrznego. W ten sposób do środka przedostanie się ich bardzo niewiele, a to zapewni nam wysoką efektywność filtracji wewnętrznej. Nasze wewnętrzne filtry sufitowe, podłogowe i naścienne, nie będą obciążone w tak samo wielkim zakresie, jak w przypadku braku odpowiedniej filtracji na systemie wentylacji.

Jednym słowem trzeba tutaj pamiętać, zarówno o filtracji powietrza doprowadzanego do wnętrza pomieszczeń lakierniczych, jak i o oczyszczaniu powietrza wewnątrz lakierni. Są to kwestie wpływające w zasadniczy sposób na jakość realizowanych prac lakierniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *