Jednym z najczęściej wykonywanych badań obrazowych jest rentgen klatki piersiowej. Coraz częściej wiele osób decyduje się na tego typu badanie, ponieważ dzięki niemu można nie tylko sprawdzić, jakie zmiany wynikły w naszej klatce piersiowej, ale także przykładowo w jakim stanie są między innymi nasze płuca, jak również drogi oddechowe, serce, a nawet jeden z odcinków kręgosłupa. Zatem na czym dokładnie polega to badanie oraz w jaki sposób możemy się do niego przygotować? Jak dokładnie działa urządzenie do wykonywania zdjęć rtg oraz co pokazuje nam taki obraz naszej klatki piersiowej?

Rentgen (RTG) Klatki piersiowej – jak wygląda? Jak się przygotować do badania?

Badania rentgenowskie (w skrócie opisywane często jako badania rtg), wykonywane są w celu znalezienia zmian w organizmie człowieka. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest obrazowanie za pomocą promieni rentgenowskich klatki piersiowej, co pozwala na szybkie wykrycie wielu chorób. Do badania nie trzeba się jakoś specjalnie przygotowywać i nie musimy być na czczo.

Jak działa urządzenie do RTG?

Urządzenie rtg wykorzystywane do wykonywania badań klatki piersiowej ma formę dużej płyty, do której pacjent jest przystawiany w trakcie badania. To właśnie od tej płyty odbijają się promienie rentgenowskie emitowane przez specjalną tubę i zostają zaabsorbowane przez nasze ciało.

Co pokazuje RTG klatki piersiowej?

Na prześwietleniu naszej klatki piersiowej możemy zobaczyć przede wszystkim zarys naszych kości. Ciekawostką jest fakt, iż promienie rentgenowskie zatrzymują się na naszych kościach, a przenikają przez tkanki miękkie. Dzięki temu możliwe jest otrzymanie precyzyjnego obrazu.

Wskazania i przeciwwskazania do badań za pomocą rentgena (RTG)

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, iż badanie rentgenowskie klatki piersiowej choć może pomóc wykluczyć wiele poważnych chorób, nie może być wykonywane przez wszystkich pacjentów. Zdecydowanie lekarz specjalista na takie badanie kieruje osoby, które między innymi muszą je wykonać przed pójściem do pracy. Wówczas wyniki są sprawdzane przez lekarza medycyny pracy i opisywane są także przez takich specjalistów. Jednak nie powinniśmy zapominać o sytuacji, w której mogą znaleźć się także tysiące innych osób. Bardzo często zdarza się, że czujemy się źle, mamy uporczywy kaszel, jak również duszności. W takich przypadkach badanie rtg klatki piersiowej również jest wskazane.

Jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż istnieje szereg przeciwwskazań do przeprowadzenia tego badania. Przede wszystkim w przypadku kobiet takim przeciwwskazaniem bezwzględnie jest ciąża. Niestety choć podczas badania nasze ciało jest napromieniowane niewielką dawką promieni X, nawet w takiej ilości mogą zaszkodzić nienarodzonemu jeszcze dziecku. Nie można zapominać o tym, że wspomniane promieniowanie rentgenowskie może nawet uszkadzać płód, co często prowadzi do powstania różnego rodzaju wad rozwojowych. Zaleca się, aby kobiety wykonywały wspomniane badanie pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu.

Zdjęcie rtg klatki piersiowej jest wykonywane coraz częściej. W ostatnim czasie wielu specjalistów kieruje właśnie na takie badanie, ponieważ tylko dzięki niemu możliwe jest szybkie wykrycie różnorodnych zmian, jakie zachodzą w naszym organizmie. Przede wszystkim powinniśmy mieć świadomość, iż dzięki takim zdjęciom specjaliści są w stanie nie tylko ocenić, w jakim stanie są nasze serce oraz narządy wewnętrzne, ale także nasze płuca. Jest to także badanie w szczególności zalecane osobom palącym, które powinny je wykonywać co rok. Warto pamiętać, iż jak już wcześniej wspomniano takie obrazowanie posiada szereg przeciwwskazań. Niedopuszczalne jest wykonywanie badania rtg u kobiet w ciąży, a jeżeli istnieje już taka konieczność, to przyszła mama powinna być odpowiednio zabezpieczona przed szkodliwym działaniem promieni rentgenowskich.

Dowidź się więcej o badaniach z strony https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/radiografia-cyfrowa-bezposrednia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *