Każdy tartak w toku produkcji generuje olbrzymie wręcz ilości trocin i innego odpadu drzewnego, który należy prawidłowo zagospodarować, aby niepotrzebnie nie generować strat. W tym szczególnym przypadku, możliwe jest wytwarzanie brykietu drzewnego, który obecnie jest jednym z lepszych pod względem ekologii materiałów opałowych, a jak dobrze wiemy, ekologia odgrywa obecnie bardzo ważną i istotną rolę. Musimy przecież pamiętać, iż ciągłe zanieczyszczanie naszej planety nie służy ani nam samym ani tym bardziej przyszłym pokoleniom, naszym dzieciom i wnukom, o których dobro przecież tak bardzo chcemy dbać. Zobaczmy zatem, jak zagospodarować trociny powstałe wskutek produkcji tartacznej, aby wytworzyć ekologiczny materiał opałowy wysokiej jakości.
Maszyny i pomieszczenia do produkcji brykietu drzewnego.
Aby możliwe było przetwarzanie trocin w materiał opałowy o wysokiej jakości, koniecznością będzie zainwestowanie w niezbędne do tego pomieszczenia oraz maszyny do brykietowania. Jeśli chodzi o same pomieszczenia, to przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kwestię wilgotności, która musimy tutaj być utrzymana na maksymalnie niskim poziomie. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby zarówno same trociny przeznaczone do produkcji brykietu, jak również gotowy już brykiet, mogły być przechowywane w warunkach suchych, zapewniających możliwość ograniczenia chłonięcia wilgoci. Im niższy poziom wilgoci gotowego brykietu drzewnego, tym lepszej jakości on będzie. Suchy brykiet spala się o wiele lepiej, generując maksymalne poziomy ciepła, a przy tym nie wywiera negatywnego wpływu na poziom żywotności eksploatowanych kotłów CO, czy też pieców kominkowych, w których rzeczony brykiet będzie spalany. Dlatego też, wszystkie pomieszczenia produkcyjne oraz magazynowe powinny być suche, czyste i odpowiednio wentylowane, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom zabezpieczenia przed wilgocią, która jest tutaj najgorszym przeciwnikiem.
Zalety zastosowania brykietu drzewnego jako materiału opałowego.
Jeśli zaś chodzi o zalety stosowania brykietu drzewnego, to przede wszystkim trzeba będzie tutaj zwrócić szczególną uwagę na kwestie związane z ekologicznością tego materiału opałowego. W wyniku spalania brykietu drzewnego generujemy o wiele mniej zanieczyszczeń, niż w przypadku jakichkolwiek innych materiałów opałowych, a co za tym idzie będziemy mogli w większym zakresie zadbać o czystość środowiska naturalnego. Co więcej, odpadu ze spalania będzie tyle co kot napłakał, bowiem z jednej tony brykietu, przy odpowiednio umiejętnym spalaniu będziemy mieć zaledwie kilka kilogramów popiołu, który dodatkowo możemy wykorzystać, jako naturalny nawóz do ogrodu. Jednym słowem trzeba tutaj powiedzieć, iż jest to bardzo dobry i korzystny materiał opałowy, którego zastosowanie będzie jak najbardziej wskazane w zdecydowanej większości przypadków współczesnego, ekologicznego ogrzewania naszych domów.