Udana hodowla Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, to przede wszystkim podniesienie poziomu estetyki wykończenia ogrodu. Spędzanie czasu wolnego w dobrze wykończonym, pięknym i estetycznym ogrodzie, to dla nas możliwość relaksu i porządnego wypoczynku od codziennych obowiązków. Dlatego też, warto tutaj zadbać o to, aby w naszych ogrodach znajdywało się jak najwięcej estetycznych roślin. Szczególnie takich, przy których nie musimy nadmiernie pracować. Bardzo dobrym więc rozwiązaniem może się tutaj okazać hodowla Różaneczników, gdyż są to rośliny niesamowicie estetyczne, a przy tym o niezwykle niskich wymaganiach w zakresie pielęgnacji.
Wymagania w zakresie uprawy Różaneczników.
Oczywiście należy pamiętać, iż pewne wymagania w przypadku uprawy Różaneczników będą występować. Tak samo jak każda inna roślina, tak też iż rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, będą swoje wymagania w tym zakresie mieć. Tutaj jednakże głównie chodzi o kwestię prawidłowego przygotowania uprawy, gdyż późniejsza pielęgnacja praktycznie nie jest niczym wymagającym. Zdecydowanie najistotniejsze jest tutaj to, abyśmy prawidłowo dobrali odmiany przeznaczone do uprawy ogrodowej, jak również starannie wybrali stanowisko nasadzenia i zadbali o odpowiednie przygotowanie gleby do hodowli. Te trzy warunki, jeśli je spełnimy jak najlepiej, pozwolą osiągnąć bardzo dobre efekty uprawy.
Wybór Różaneczników do uprawy ogrodowej.
To chyba najważniejsza kwestia, gdyż chodzi tutaj o to, aby wybrane przez nas rośliny charakteryzowały się odpornością, pozwalającą im przetrwać zimę w naszej strefie klimatycznej. To oczywiście nie zawsze jest takie oczywiste. Niemniej jednak stosunkowo sporo odmian Różaneczników i Azalii będzie w stanie przetrzymać w warunkach nawet dwudziestostopniowego mrozu. Takie też odmiany będą najbezpieczniejsze jeśli chodzi o uprawę ogrodową. Pozostałe powinniśmy raczej przeznaczać do uprawy doniczkowej, co pozwoli nam je schować przed mrozem na przykład do garażu, a na wiosnę znowu wystawić do ogrodu.
Gleba i stanowisko.
Aby nasza domowa hodowla Różaneczników mogła przynieść zakładane efekty powinniśmy jeszcze prawidłowo dobrać stanowisko nasadzenia oraz przygotować odpowiednią mieszankę gleby.
- Stanowisko nasadzenia – powinno być stosunkowo zacienione i osłonięte, co zapewnia bezpieczeństwo roślinom w trakcie zimy i ogranicza wpływ mroźnych wiatrów. Dobrym rozwiązaniem jest stanowisko w bezpośrednim sąsiedztwie innych drzewek ozdobnych.
- Gleba do sadzenia – powinna charakteryzować się kwaśnym odczynem pH (4,5-6). Aby to osiągnąć należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach glebę ogrodniczą, torf (nie odkwaszony) i korę sosnową. Do pewnością można jeszcze sprawdzić odczyn pH i ewentualnie skorygować dodając któregoś ze składników.
Generalnie, można tutaj powiedzieć, iż przy wywiązaniu się z powyższych wytycznych dotyczących doboru odmian, przygotowania gleby czy też wyboru stanowiska nasadzenia, nasza uprawa Różaneczników będzie z cała pewnością w stu procentach udana.