Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale marmur w wykańczaniu wnętrz, znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Z jego wykorzystaniem realizuje się wiele elementów wykończenia wnętrz. Daje nam on bardzo dobre warunki. Przede wszystkim będzie to materiał wysoce estetyczny, ale także odpowiedni trwały i odporny na uszkodzenia. Przyjrzyjmy się nieco bliżej kwestii zastosowania marmuru w wykańczaniu wnętrz, gdyż jest to stosunkowo ciekawy temat. Wielu z nas z całą pewnością nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, iż mogłoby sobie pozwolić na taki luksus w swoim własnym domu.
Gdzie wykorzystywany jest marmur w wykańczaniu wnętrz?
W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć nieco więcej na temat samego zastosowania marmuru. Jest ono bowiem stosunkowo szerokie. Marmur wykorzystywany jest głównie do realizacji takich elementów, jak:
- Posadzki marmurowe
- Schody wewnętrzne z marmuru
- Wykończenia wnętrz łazienek i kuchni
- Blaty i zlewozmywaki kuchenne
- Parapety okienne
- Zewnętrzne tarasy ogrodowe
- Różnorodne ozdoby, figurki, półeczki ścienne, blaty stołów i krzesełek.
Widzimy więc, iż mamy do czynienia z bardzo szerokim zastosowaniem tego naturalnego kamienia. Co ważne, w każdym z powyższych zastosowań, marmury sprawdzają się wyśmienicie. Możemy więc powiedzieć, iż marmur w wykańczaniu wnętrz jest stosunkowo popularnym rozwiązaniem. Co więcej, rozwiązaniem o wielu zastosowaniach, a to pozwala nam na dowolne kształtowanie estetyki wnętrz naszych domów i mieszkań.
Koszty i realizacje marmurowych wykończeń.
Jedną z największych wad, jaką charakteryzuje się marmur w wykańczaniu wnętrz, jest jego koszt. Wynika to głównie z faktu trudnego wydobycia oraz trudnej obróbki. Choć ostatnio postęp technologiczny usprawnił znacznie te procesy, przez co też marmur stał się nieco bardziej dostępny. Jego cena znacznie spadła, zarówno w kwestii zakupu samego materiału, jak i w kwestii realizacji.
Bardzo istotną kwestią jest tutaj także czasochłonność realizacji marmurowych wykończeń. Musimy pamiętać, iż w każdym z przypadków, będzie to praca realizowana na zamówienie. Nie da się kupić gotowych elementów. Chodzi tutaj o to, iż marmur należy w pierwszej kolejność odpowiednio przygotować na warsztacie. Pociąć na wymiarowe płytki, oraz oszlifować powierzchnie. Dopiero potem możliwy będzie montaż. Tutaj także trzeba liczyć się ze sporymi stratami czasowymi. Robotnicy będą bardzo uważni i precyzyjni. To nie to samo co zwykły płytki ceramiczne, gdzie jedna czy dziesięć płytek stłuczonych to niezbyt poważny problem. Tutaj każda płyta uszkodzona, to poważne koszty obciążające pracownika. Koszty montażu są jednak na tyle duże, iż pokrywają w pełni zmniejszoną wydajność pracy. Robotnicy mogą więc skupić się na jakości realizacji i dbałości o powierzony im materiał. Dzięki temu też, z całą pewnością każda realizacja z marmuru będzie stać na bardzo wysokim poziomie.