Taras z drewna to nie tylko bardzo ładna ozdoba ogrodu, ale spełnia wiele innych funkcji. Można dzięki niemu bezpiecznie korzystać z pięknej pogody w cieplejsze pory roku, serwować obiady, spędzać miłe wieczory czy bawić się z dziećmi. Służy przez wiele lat. Szczególnie polecanym rodzajem tarasu jest taras drewniany. Można go w łatwy sposób zbudować samodzielnie, a dobrze zaimpregnowany wytrzyma bardzo długi czas. Jest on również dość tani w budowie.

Budowa tarasu drewnianego w ogrodzie

Pierwszym krokiem jest wymierzenie oraz wyznaczenie przestrzeni pod drewniany taras ogrodowy. Następnie należy zadbać o to, aby powierzchnia była równa. W tym celu tworzy się wykop pod taras. Powinien mieć on od 25 do 40 centymetrów głębokości. Po tym należy zadbać o podkład pod taras. Najbardziej popularnym oraz niedrogim jest podkład z pospółki. Należy go wykonać tak, aby do terenu docelowego pozostało około 10-15 centymetrów. Na podkładzie należy umieścić warstwę piasku, powinna ona mieć od 5 do 7 centymetrów wysokości. Na piasku można stworzyć warstwę szkieletową drewnianą, bądź też zdecydować się na ułożenie płyt. Drewniane podłoże będzie zdecydowanie cieplejsze i zapewni łatwy odpływ wody. Kratownicę drewnianą należy odpowiednio wymierzyć i zadbać o to, aby miała ona odpowiedni poziom.

Najtrwalszym drewnem pod taras będzie dębowe, aczkolwiek jest ono dość drogie. Dobrze sprawi się również drewno sosnowe. słupki fundamentowe powinny być rozmieszczone co 2 m. Zbudowany fundament należy łączyć z drewnianymi elementami wspornikami. Przy wyborze powierzchni drewnianej należy układać deski w centymetrowym odstępie od siebie. Istotne jest to, aby zaimpregnować drewno. Zaleca się zakupienie lepszej jakości impregnatów do drewna. Taras ma służyć długo, a więc nie powinno się oszczędzać na tego typu materiałach. Zobacz zdjęcia z budowy na stronie REM-Ogrody.pl

Zadaszenie tarasu – sposób na większy komfort przebywania w ogrodzie

W zależności od potrzeb można pomyśleć również nad ścianami oraz zadaszeniem tarasu. Ściany będą chroniły przed wiatrem, a dach pozwoli na przebywanie na tarasie również podczas deszczu, czy mżawki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *