Jak sama nazwa wskazuje brykieciarka hydrauliczna służy do brykietowania, czyli procesu, w którym surowce są prasowane pod wysokim ciśnieniem w celu utworzenia okrągłych lub kwadratowych brykietów. Te z kolei mogą być wykorzystywane jako opał. W zależności od rodzaju surowca, mogą to być odpady z gospodarstwa lub odpady drzewne, zawartość ligniny jest uwalniana pod wysokim ciśnieniem i w ten sposób powstaje brykiet charakteryzujący się dużą gęstością.

Jak działa brykieciarka hydrauliczna?

Brykietowanie jest procesem, w którym wysoka temperatura i wysokie ciśnienie odgrywają znaczącą rolę w powstawianiu brykietu. Brykieciarka hydrauliczna prasuje kostki w taki sposób, że dochodzi do nawet 10-krotnego zmniejszenia objętości użytego surowca, co przekłada się na rozwiązanie problemów z transportem i późniejszym przechowywaniem. Cały proces brykietowania można opisać w kilku punktach:

  • Brykieciarka hydrauliczna wykorzystuje układ hydrauliczny do napędzania procesu brykietowania, który różni się od mechanicznej prasy brykietującej lub brykieciarki ślimakowej;
  • Wszystko to, co trafia do brykieciarki jest podawane do specjalnej komory za pomocą urządzenia rozprowadzającego. Jeśli zdarzy się taka sytuacja, że objętość podawania będzie niewystarczająca, czujnik umieszczony na kanale podającym przekaże sygnał do podajnika. Dzięki temu podawanie materiału następuje w sposób ciągły. W przeciwnym razie powstałe brykiety będą złej jakości;
  • Brykieciarka hydrauliczna pracuje stabilniej niż np. ślimakowa, a powstały brykiet spełnia normy Unii Europejskiej;
  • dzięki zastosowaniu zaworu przelewowego można regulować ciśnienie, a to pozwala dopasować stopień kompresji będzie do gęstości formowania brykietów, aby poradzić sobie z różnymi rodzajami surowca

Taka brykieciarka hydrauliczna może być wyposażona w silniki o mocy 4,2 i 12,5 kW. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku powstałe brykiety mają średnicę około 70 mm, ale już ich długość jest przypadkowa.

Zalety brykieciarki hydraulicznej

Większość ludzi, którzy mieli okazję pracować z hydrauliczną brykieciarką dostrzega wiele zalet tego urządzenia, np. niski współczynnik zużycia energii, prostota obsługi, automatyczny cykl pracy oraz spora różnorodność prasowanego materiału, którym mogą być np. trociny, słoma, torf czy susz owocowy.

Podsumowanie

Brykieciarka hydrauliczna jest używana do produkcji ekologicznego brykietu, zarówno do kominków, jak również do zastosowań przemysłowych. Po załadowaniu materiału, następuje prasowanie pod bardzo wysokim ciśnieniem i formowanie kształtu: kostki, walca lub ośmiokąta. Tak powstały brykiet jest ekologicznym, wysoko kalorycznym materiałem opałowym. Jest to świetne rozwiązanie ma obecne czasy, kiedy tak wiele mówi się o odchodzeniu od węgla, jako surowca wykorzystywanego do ogrzewania domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *