Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, zwykle najbardziej doskwiera wiosną, gdy pojawiają się pyłki kwiatowe, a także latem, kiedy pylą trawy. Jego objawy podobne są do alergiczny nieżyt nosa wywoływanego przez kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Jak radzić sobie z tym uporczywym problemem?
Przyczyny kataru siennego
Katar sienny wywoływany jest przez alergeny, którymi najczęściej są pyłki roślin, toteż wiosna jest zwykle najcięższym czasem dla uczulonych na nie osób. Nieżyt nosa wywołany jest dotarciem do organizmu pyłków, które układ immunologiczny traktuje jako patogen, wobec czego reaguje wydzielaniem histaminy, co objawia się właśnie katarem. Niestety, wydzielina z nosa to nie jedna dolegliwość związana z alergicznym nieżytem nosa.
Objawy kataru siennego
Tak samo jak w przypadku infekcyjnego nieżytu nosa, również w przypadku kataru siennego wydzielina z nosa to tylko jeden z kłopotów. Mogą też pojawić się takie objawy jak kichanie, uczucie zatkanego nosa i łzawienie oczu, a także jeszcze poważniejsze dolegliwości. Są to na przykład duszności i objawy typowe dla astmy, zatkane zatoki i związany z tym ból oraz uczucie rozpierania twarzy, bezsenność, drażliwość, zmęczenie, utrata węchu i smaku, a także swędzenie gardła, nosa i uszu, czyli miejsc, do których dostają się niewidziane gołym okiem alergeny.
Leczenie kataru siennego
Kiedy jest to możliwe, warto unikać czynników, które wywołują alergiczny nieżyt nosa. W innych przypadkach, w sytuacji, gdy objawy nie są nasilone, zwykle wystarczy stosowanie donosowych preparatów antyhistaminowych, które są skuteczne także przy „zwykłym” katarze. Doskonale działają zwłaszcza preparaty Rinozine, które hamują produkcję wydzieliny, odtykają nos i udrożniają zatoki, a także nawilżają błony śluzowe nosa. Pozwala to odzyskać komfort oddychania. W przypadku nasilonych objawów konieczne jest stosowanie leków antyalergicznych, a środki donosowe można wykorzystać jako kurację posiłkową.
źródło: http://www.rinozine.pl/