Współcześnie w branży budowlanej, mamy do czynienia z wykorzystywanie coraz to nowocześniejszych i bardziej zaawansowanych technologicznie materiałów. Jednym z nich są bez wątpienia maty drenażowe, które zapewniają zabezpieczenie przed negatywnym wpływem wody opadowej i gruntowej na konstrukcje budowlane. Są to specyficznie przygotowane materiały geosyntetyczne, składające się z co najmniej dwóch innych, materiałów. Jeden z nich pełni funkcję filtracyjną, a drugi zabezpiecza całość przed uszkodzeniami w wyniku naprężeń i obciążenia eksploatacyjnego. Generalnie, trzeba tutaj stwierdzić, iż maty drenażowe to bardzo nowoczesne materiały o bardzo korzystnym wpływie na stabilność konstrukcji budowlanych, w szczególności ziemnych.
Gdzie wykorzystywane są maty drenażowe?
Jeśli chodzi o zastosowanie, to maty drenażowe, charakteryzują się stosunkowo szerokim jego spektrum. Będą one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność odprowadzania wody, czy to opadowej czy też gruntowej. W zależności od rodzaju obciążenia, oraz spadku hydraulicznego, będą stosowane maty drenażowe o różnej konstrukcji. Warto tutaj podkreślić, iż każda z nich będzie charakteryzować się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, przez co znacznie podniesie poziom odporności i żywotności konstrukcji.
Należy jeszcze tylko sprawdzić, jakiego rodzaju maty drenażowe stosowane przy pracach w budownictwie będą tutaj najbardziej popularne.
Rodzaje mat drenażowych.
Na chwilę obecną, zdecydowanie największą popularnością poszczycić się mogą dwa rodzaje mat drenażowe, a będą to:
- Tencate Polyfelt DC – stosowane przede wszystkim w przypadku kiedy mamy do czynienia z dość sporym spadkiem hydraulicznym. Idealnie nadają się do systemów drenażowych w trakcie budowania, murów oporowych, składowisk odpadów, tuneli, czy też piwnic. Składają się z geosiatki z polietylenu o wysokiej gęstości, oraz geowłókniny filtracyjnej z polipropylenu.
- Tencate Polyfelt Megadrain – to geokompozyt sprawdzający się przede wszystkim w przypadku zastosowań o niskim spadku hydraulicznym. Najczęściej będzie więc stosowany przy odwadnianiu placów, boisk, czy też powierzchni dachowych. Składa się trójwymiarowej geomaty, wykonanej z pojedynczych włókien polipropylenowych, oraz z włókniny filtracyjnej TS, która może być po jednej lub po obydwu stronach geomaty.
Mamy więc dwa podstawowe, najczęściej stosowane rozwiązania w zakresie budowy systemów drenażowe. Są to maty drenażowe, gwarantujące znaczny wzrost wydajności systemów drenażowych, wobec czego ich zastosowanie staje się regularnie coraz bardziej popularne.
Podsumowanie.
Można tutaj więc całkiem śmiało stwierdzić, iż obecnie, maty drenażowe, będą regularnie stawać się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w budownictwie. Tym bardziej, iż ich zastosowanie, niesie za sobą stosunkowo sporo, konkretnych, określonych korzyści.