Gry online są bardzo popularną formą rozrywki w Internecie, a do tego coraz częściej pojawiają się naukowcy, którzy sprawdzają ich fenomen. Niektórzy oceniają stopień przywiązania do gry, inni na podstawie czasu spędzanego w grze oceniają potencjalny stopień uzależnienia
, a jeszcze inni sprawdzają, czy znajomości zawiązane w Internecie potrafią przetrwać w rzeczywistości.
Ludzie grają w gry internetowe z różnych powodów. Część osób chce po prostu dobrze się bawić, podczas gdy inni są bardzo mocno nastawieni na osiąganie mistrzostwa. Tego typu gracze skupiają się na zdobywaniu kolejnych poziomów, awansowaniu w hierarchii i podnoszeniu swoich umiejętności. Zdarza się, że tego typu osoby angażują się w płatne gry, ponieważ zdają sobie sprawę, że włożenie odpowiedniej liczby funduszy pozwoli im wysforować się do grona najlepszych graczy.
Są też osoby nastawione na rywalizację. Dla nich liczy się głównie zwycięstwo i dlatego najczęściej wybierają gry bitewne lub takie, które udostępniają opcję PvP, czyli Player vs. Player (gracze mogą walczyć między sobą).
Bardzo dużą grupę stanowią też osoby szukające w grach znajomości. Są nastawione na komunikację, często nie są bardzo aktywne w grze, ale na czatach jest ich pełno. Zdarza się, że przenoszą znajomości z gier do normalnego świata, wobec czego jeżdżą na spotkania fanów danej gry lub spotkania dla graczy.
Nie brakuje też graczy pragnących na graniu zarobić. Przykładem jest tutaj poker, a właściwie turnieje internetowe rozgrywane na platformach w sieci, w których każdy gracz płaci wpisowe, a zwycięzca zgarnia całą pulę. Dobrym sposobem jest w tym przypadku zwrócenie uwagi na rozmaite bonusy pokerowe, które pozwolą grać przy dużo mniejszym nakładzie własnych środków. Tak czy siak w tym przypadku trzeba wiedzieć, że takie granie w Polsce jest nielegalne.
Motywacje dla rozpoczęcia gry bywają różnorakie, a jeszcze inaczej wyglądają powody, dla których osoby kontynuują rozgrywkę. Tutaj przeważają relacje zawiązane z innymi użytkownikami gry.