Ogrzewanie domu jednorodzinnego to bardzo ważna kwestia, której koniecznie należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Przede wszystkim, chodzi tutaj o to, aby zagwarantować sobie maksymalnie wysoki poziom efektywności wykorzystania ciepła, przy jak najwyższym komforcie termicznym wewnątrz budynku. Oczywiście w większości budynków, szczególnie tych starszych, z powodzeniem funkcjonują grzejniki ścienne, które jak najbardziej są rozwiązaniem dobrym. Ale nie najlepszym. Obecnie coraz częściej można zetknąć się z przerabianiem instalacji grzejników ściennych na grzejniki kanałowe. Jak twierdzi praktycznie każdy producent grzejników kanałowych – przyczyniają się do bardziej efektywnego wykorzystania ciepła dostarczane przez nasz kocioł CO.
Zasada działania ogrzewania kanałowego.
Warto sobie tutaj w pierwszej kolejności powiedzieć nieco więcej na temat samej zasady działania ogrzewania kanałowego. Otóż w tym przypadku, w przeciwieństwie do grzejników ściennych, ruch powietrza poprzez grzejnik wymuszony nie jest poprzez zjawisko konwekcji, a poprzez pracę wentylatora. Dzięki temu przepływ powietrza jest stały i utrzymany na tym samym poziomie. Zapewnia to regularne rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu bez względu na aktualną temperaturę czynnika grzewczego. Zapewnia to także szybsze rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniach, co przekłada się na wyższy komfort dla wszystkich domowników.
W zasadzie można powiedzieć, iż jest to zwykły grzejnik, taki, jakich pełno na rynku. Możemy sobie kupić podobne rozwiązania elektryczne, z wentylatorami. Tutaj jednak wyrzut powietrza jest wolniejszy, ale na tyle dobry, aby ciepło sprawnie i szybko docierało do wszystkich części pomieszczenia. Jak nas zapewnia producent grzejników kanałowych, tego typu rozwiązania będą podnosić wydajność cieplną nawet o kilkanaście procent. Znaczy to mniej więcej tyle, iż zużyjemy po prostu mniej materiałów opałowych na sezon grzewczy, a to dla nas oszczędność, a dla środowiska, mniej zanieczyszczeń.
Montaż ogrzewania kanałowego.
Dość kłopotliwą kwestią może się okazać montaż grzejników kanałowych. Chodzi tutaj o to, iż praktycznie każdy producent ogrzewania kanałowego utrzymuje podobne standardy, które przewidują minimalną wysokość grzejnika na poziomie 10 cm. Jest to podyktowane koniecznością zmieszczenia wewnątrz i nagrzewnicy i wentylatora. Dlatego też, aby możliwy był montaż grzejnika kanałowego w danym budynku, koniecznością jest dysponowanie odpowiednio grubymi podłogami, które pozwolą na wycięcie tak głębokich kanałów montażowych. W wielu przypadkach starszych budynków jest to jednak jak najbardziej możliwe. Tym bardziej w budynkach podpiwniczonych, gdzie dodatkowo zyskamy wolną przestrzeń na swobodne prowadzenie rur zasilania i powrotu czynnika grzewczego od kotła do poszczególnych grzejników.
Możemy więc powiedzieć, iż montaż ogrzewania kanałowego stawia przed nami jedynie wymagania co do grubości podłóg i stropów. Poza tym nie ma tutaj żadnych specjalnych wymagań, a więc w większości budynków możliwe będzie zastosowanie tego typu rozwiązania grzewczego.