Obowiązek ubezpieczeniowy dla rolników to bardzo poważna sprawa dla każdego z nich. Nie wywiązanie się z tego obowiązku, może bowiem kosztować całkiem sporo. Przy stwierdzeniu braku wykupienia obowiązkowych polis ubezpieczenia rolniczego, wójt gminy może nałożyć karę finansową na rolnika. Dlatego też nie warto się tutaj wykręcać od obowiązku wykupienia odpowiednich polis ubezpieczeniowych. Tym bardziej, iż nie stanowią one aż tak wielkiego kosztu, aby miały w jakiś poważniejszy sposób obciążać budżet gospodarstwa. Poza tym, należy tutaj podkreślić, iż obowiązek ubezpieczeniowy dla rolników powstał nie po to, aby wydusić z nich dodatkowe pieniądze, ale po to, aby skutecznie chronić sektor rolny przed poważniejszymi zamieszaniami.
Kiedy powstał obowiązek ubezpieczeniowy dla rolników?
Jest to w sumie stosunkowo prosta sprawa. Z całą pewnością wielu z nas pamięta jeszcze mrożące krew w żyłach sceny z lata 1997 roku, kiedy przez nasz kraj i nie tylko nasz, przelała się potężna powódź. Wówczas, mało kto myślał w ogóle o czymś takim jak ubezpieczenie dla rolników. Dlatego też, zniszczone gospodarstwa rolne, praktycznie były bez jakichkolwiek szans na odbudowę. Aby jednak nie doszło do zapaści w sektorze rolnym krajowej gospodarki, rząd wyasygnował dodatkowe środki z rezerw budżetowych na ratowanie sytuacji. To oczywiście wiązało się z późniejszymi problemami finansowymi rządu w innych płaszczyznach.
Wobec powyższego, rozpoczęły się prace mające na celu sprawienie, aby obowiązek ubezpieczeniowy dla rolników stał się faktem. Trochę to zajęło, ale ostatecznie pojawiała się ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Precyzuje one bardzo dokładnie, którzy z rolników musza ubezpieczenia wykupić, oraz jakie to będą ubezpieczenia. Musimy bowiem pamiętać, iż nie wszystkie gospodarstwa będą spełniać kryteria zawarte w wymienionej ustawie.
Jakie ubezpieczenia należy wykupić?
Od momentu wejścia ustawy w życie, przewinęło się wiele kontrowersji w tym zakresie. Niemniej jednak na dzień dzisiejszy stan prawy wygląda następująco.
Rolnicy będący osobami fizycznymi, prowadzący gospodarstwo o powierzchni powyżej 1ha, i odprowadzający podatek w rolny przynajmniej w jego części, podlegają pod obowiązek ubezpieczeniowy dla rolników. Obowiązani są oni do wykupienia następujących polis:
- obowiązkowe OC dla rolników – zapewniające ochronę w sytuacji, kiedy rolnik prowadząc gospodarstwo wyrządzi szkody na rzecz osób trzecich. W takich przypadkach nie będzie musiał wypłacać poszkodowanym zadość uczynienia, z własnej kieszeni.
- Obowiązkowe ubezpieczenie zabudowań rolniczych – gwarantuje wypłatę odszkodowań w przypadku poniesienia strat w zabudowaniach rolniczych. Tutaj uwzględnione są sytuacje takie jak właśnie powódź, ale również pożar, gradobicie, wichura, huragan, itp.
W każdym razie, dzięki wspomnianej ustawie, gospodarstwa rolne w naszym kraju są o wiele lepiej zabezpieczone przed poważniejszymi turbulencjami, co jest niesamowicie w punktu widzenia stabilnej gospodarki krajowej.