Współcześni producenci pomp dzielą swoje produkty na takie, które przeznaczone są do wody czystej, jak i wody brudnej. W pierwszym przypadku mowa o pompach niezatapialnych oraz pompach głębinowych. Kiedy jaką wybrać? Okazuje się, że tylko pozornie jest to łatwe zadanie. Warto pamiętać, że ostateczna decyzja powinna zostać poprzedzona odpowiednimi konsultacjami ze specjalistami. Tylko oni będą w stanie określić, które z urządzeń lepiej będzie spełniało oczekiwania użytkownika.
Czym one się różnią?
Pompy niezatapialne zdecydowanie różnią się od pomp głębinowych. Te pierwsze stosuje się przede wszystkim do przetłaczania czystej wody ze studni do głębokości zanurzenia około 20 m. Ponadto, może być ona wykorzystywana do transportu wody z cystern czy też zbiorników. Korzystać z niej mogą właściciele działek ogrodniczych lub ci wszyscy, którzy posiadają duże ogrody i potrzebują wody do hodowli roślin czy upraw. Z drugiej zaś strony znajdują się pompy głębinowe, które to muszą być zanurzone w wodzie i to na przynajmniej jeden metr. Z uwagi na tak zróżnicowane zastosowanie, urządzenia te różnią się także budową.
Budowa urządzeń
Pompy niezatapialne mają kształt walca, zaś ich obudowa wykonana jest ze stali lub też tworzywa sztucznego. Inaczej jest jednak w przypadku pomp głębinowych. Warto zauważyć, że w tym przypadku mowa o lustrze wody w studni wierconej, które jednak występuje zbyt głęboko dla pompy niezatapialnej. Z tego też względu istotna jest budowa pompy głębinowej. Każde takie urządzenie wyposażone jest w specjalny korpus, który to stanowi tuleja stalowa, choć na rynku znaleźć można wykonane także z mosiądzu czy żeliwa. W tym przypadku zasada jest jednak – materiały muszą zostać tak dobrane, aby niemożliwa była ewentualna ich korozja.
Dodatkowe zabezpieczenie
Ponieważ pompy głębinowe są dostosowane do wody i to właśnie w niej są montowane, należy zauważyć, że niektóre modele posiadają także odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualną pracą na sucho. W takim przypadku mowa o przede wszystkim o mechanizmie, który wyłącza urządzenie, kiedy poziom wody opada. Dzięki temu też urządzenie jest prawidłowo zabezpieczone.