Jednym ze zdecydowanie piękniejszych krzewów ogrodowych o stosunkowo niewielkich wymaganiach w zakresie pielęgnacji jest Różanecznik. Te przepięknego krzewy pochodzą z Azji oraz Ameryki Północnej, gdzie rosną w wysokich partiach gór, wybierając swoje stanowiska w sąsiedztwie większych drzew, w ich cieniu, w miejscach o dość sporej wilgotności. Uprawa Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, czy też w doniczkach jest stosunkowo prosta, gdyż rośliny te nie mają zbyt wielkich wymagań w zakresie pielęgnacji, choć uprzednio trzeba im starannie wybrać stanowisko i przygotować glebę.
Stanowisko i gleba dla Różanecznika.
Jak już wspomnieliśmy Różaneczniki, wybierają dość zacienione stanowiska w sąsiedztwie większych drzew, wobec czego tez, całkiem naturalnym rozwiązaniem będzie odwzorowanie tych warunków w naszych ogrodach. Warto jednak pamiętać, iż drzewa w sąsiedztwie których mamy zamiar zlokalizować stanowiska dla Różaneczników raczej powinny charakteryzować się głębokim systemem korzeniowym, aby nie kolidować z płytki systemem korzeniowym Różaneczników. W przeciwnym przypadku większe i silniejsze korzenie drzewa pochłoną całą wodę i zawarte w niej substancje odżywcze przeznaczone dla naszych Różaneczników.
W pobliżu stanowisk dla Różaneczników bardzo dobrze będzie też zlokalizować małe oczko wodne, które wpłynie na lokalne podniesienie poziomu wilgotności, co bardzo dobrze wpłynie na lokalne warunki dla wegetacji Różaneczników.
W miejscu nasadzenia należy wykopać wcześniej odpowiedni dołek, o średnicy około jednego metra i głębokości co najmniej pół metra. Taki dołek wypełniamy odpowiednio przygotowaną glebą od odczynie pH na poziomi 5-6,5. Różaneczniki lubią stosunkowo kwaśną glebę. Mieszankę należy przygotować poprzez zmieszanie w równych proporcjach gleby ogrodniczej, nie odkwaszanego torfu, oraz kory sosnowej.
Pielęgnacja Różaneczników.
Na naszą największa uwagę zasługuje tutaj fakt, iż Różaneczniki raczej nie wymagają żadnych poważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Zadaniem ogrodnika jest jedynie zadbanie o systematyczne nawadnianie, szczególnie w okresach upałów i braku opadów atmosferycznych. Przez nastaniem zimy zaś, należy krzewy nawodnić bardzo obficie, aby ułatwić im przygotowanie się do przetrwania mrozów. Można dodatkowo ogacić łodygę i korzeń słomą lub trocinami, czy tez nawet suchymi liśćmi. Dzięki temu roślina z całą pewnością na wiosnę rozbudzi się do życia. Jednym słowem nie mamy tutaj zbyt wielkich wymagań w zakresie pielęgnacji, a to sprawia, iż uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach staje się prosta i wygodna. Jest to w zasadzie podstawowym powodem, dla którego krzewy te pojawiają się coraz częściej w przydomowych ogrodach, aczkolwiek nie możemy także zapominać o tym, iż Różaneczniki występują w bardzo dużej ilości odmian kolorystycznych, co także sprawia, iż łatwo nam jest dobrać odmiany idealne pasujące do naszej kompozycji ogrodowej.