Hodowla roślin może wiązać się z koniecznością wdychania nieprzyjemnych zapachów, niezależnie, czy wydzielane są one przez same rośliny, czy też środki wspomagające ich wzrost. Rozwiązaniem tego problemu mogą być filtry węglowe. Dzięki rozwiniętej technice są one w stanie wchłonąć odór, zapewniając ludziom wokół wolność od konieczności wdychania męczącej woni.
Dlaczego neutralizacja zapachu jest tak ważna? Człowiek odbiera otaczające go środowisko pięcioma zmysłami, z których jeden stanowi węch. Stałe obciążenie zmysłu odpowiadającego za zapach może doprowadzić do zmęczenia, zdenerwowania, nawet smutku i negatywnego nastawienia do otoczenia. Dzięki filtrom węglowym zapach roślin przestaje być przeszkodą w codziennym życiu, pozwalają one na zajęcie się własnymi sprawami, a jednocześnie na spokojne poświęcanie się swoim zainteresowaniom lub pracy.
Zapach roślin może być naprawdę uciążliwy, zwłaszcza, że rozwój technologii sprawił, że hodowla wszelkiego rodzaju organizmów botanicznych jest łatwiejsza, ze względu na możliwość użycia chemicznych środków. Te jednak często wydzielają nieprzyjemny, drażniący zapach. Zbawieniem może być tu jego neutralizacja, w czym pomagają filtry węglowe. Są one w stanie wchłonąć woń na tyle dobrze, że przestają one wpływać na dobre samopoczucie. Nikt nie lubi żyć w dusznej, chemicznej atmosferze, co więcej, niektóre rośliny wydzielają nieprzyjemną woń naturalnie, tym bardziej więc należy zastanowić się, czy przy ich hodowli nie będzie potrzebna neutralizacja.
Czy będzie to odór środków chemicznych, czy naturalny zapach roślin, filtry węglowe są w stanie wchłonąć i jedno, i drugie, pozostawiając wdychane przez ludzi powietrze czystym i przyjemnym dla nosa. Jest to ważne dla każdego hodowcy, tak początkującego, jak i doświadczonego, nieprzyjemny odór może zrazić do wykonywania zajęć, może też spowodować zmęczenie i frustrację.