W ostatnich latach, można zauważyć, iż coraz chętniej uprawiamy Rhododendrony w naszych przydomowych ogrodach. Wynika to przede wszystkim z faktu tego, iż są to rośliny niesamowicie wręcz estetyczne, a co równie ważne, nie stawiają przed nami zbyt wysokich wymagań uprawnych. Oczywiście, tak samo jak w przypadku każdej innej rośliny trzeba będzie zadbać o przygotowanie uprawy. Niemniej jednak tutaj mamy stosunkowo proste zadanie. W tym szczególnym przypadku, kluczowe jest wybranie właściwych odmian do uprawy ogrodowej. Musimy bowiem pamiętać, iż Rhododendrony w wielu odmianach nie są przystosowane do przetrwania zimy w naszej strefie klimatycznej. Poza tym trzeba będzie jeszcze zadbać o właściwe stanowisko nasadzenia oraz jego przygotowanie.

Dlaczego uprawiamy Rhododendrony w naszych ogrodach?

Można tutaj powiedzieć, iż dlatego uprawiamy Rhododendrony w naszych ogrodach, że dzięki nim ogrody stają się o wiele bardziej piękne i estetyczne. Są to także rośliny zimozielone, co zapewnia nam trochę zieleni w ogrodzie także w trakcie sezonu zimowego. Poza tym, rośliny te charakteryzują się niesamowitym zapachem i kolorystyką kwitnących kwiatów. Co zaś najważniejsze z punktów widzenia każdego ogrodnika, nie stawiają one przed nami zbyt wielkich wymagań w zakresie uprawy i pielęgnacji. Musimy tutaj jedynie wybrać właściwe odmiany, które przetrwają niskie zakresy temperatury w naszej strefie klimatycznej. Trzeba będzie także kupić właściwą glebę do uprawy Różaneczników oraz Azalii, oraz wybrać odpowiednie stanowiska nasadzenia. Poza tym w zasadzie można będzie całkowicie zapomnieć o pracy przy tych roślinach.

Można więc powiedzieć, iż rhododendrony – Azalie i Różaneczniki, to rośliny o niesamowicie niewygórowanych wymaganiach uprawnych. Przez to też, praktycznie każdy z nas będzie w stanie poradzić sobie z ich uprawą w przydomowym ogrodzie.

Właściwe przygotowanie uprawy Różaneczników i Azalii

Skoro już uprawiamy Rhododendrony, to powinniśmy wiedzieć, jak ważną rolę odgrywa przygotowanie takowej uprawy we właściwy sposób. Kluczową kwestią jest tutaj wybór odmian, które bez większych trudności przetrwają niskie zakresy temperatury. W przeciwnym razie, już po pierwszej zimie, nasza uprawa byłaby bezwartościowa. Poza tym, koniecznością jest wybór właściwego stanowiska nasadzenia, oraz przygotowanie gleby do uprawy. Stanowisko powinno być zacienione i osłonięte, co pozwoli roślinie lepiej przetrwać okresy zimowe. Gleba powinna zaś charakteryzować się kwaśnym odczynem pH. Najlepsza gleba powstaje w wyniku zmieszania ze sobą w równych proporcjach kwaśnego torfu, kory sosnowej, oraz kompostu. Można takie mieszanki kupić gotowe, aczkolwiek przy większej ilości nasadzeń, lepszym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie gleby.

Podsumowanie

Można więc powiedzieć, iż uprawiamy Rhododendrony w naszych ogrodach, bowiem dzięki temu mamy więcej czasu na spędzanie czasu w ogrodzie na wypoczynku a nie na pracach ogrodowych. W końcu to jest głównym zadaniem naszych przydomowych ogrodów. Mają być miejscem relaksu i wypoczynku a nie ciągłej pracy nad roślinami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *