Istnieje wiele istotnych gałęzi gospodarki, z których znaczenia przeciętny obywatel często nie zdaje sobie sprawy. A szkoda! No bo ile razy w życiu zadałeś sobie pytanie, jak to się dzieje, że w sklepie przy Twoim bloku półki uginają się pod towarem?
Codziennie masz do wyboru świeże warzywa i owoce, pachnące pieczywo i produkty do higieny czy dbania o czystość w domu? Skąd wszystkie te produkty tam trafiły? Kto się tym zajmuje? Ile pracy i wysiłku to wymaga? Warto się przez chwilę pochylić nad tym fascynującym zagadnieniem. Bo to naprawdę niezwykłe, że jabłka produkowane w sadzie w jednej, odległej części kraju są rozwożone do marketów w całym państwie. Rozwożone przez kogo i w jaki sposób dokładnie?
Odpowiedź jest całkiem prosta. Tym właśnie zajmuje się transport drogowy. Może mieć on charakter krajowy – kiedy drogi po których przemieszczają się pojazdy samochodowe nie wykraczają poza teren kraju, bądź międzynarodowy – kiedy kierowca przekracza granice jednego państwa. Przepisy transportowe dokładnie określają warunki przewozu i należy ich ściśle przestrzegać.
Duża jest tu oczywiście rola kierowców. Praca taka jest często niezwykle męcząca i wysiłkowa, wymaga też długiego utrzymywania skupienia i uwagi oraz odporności na duży stres. Dlatego kierowcy powinni przechodzić specjalistyczne badania prowadzone przez psychologów – w ten sposób możliwość wykonywania zawodu dostaną te osoby, które najlepiej przystosowane są do takiego rodzaju pracy. To też znacząco zwiększy ich efektywność i bezpieczeństwo.
Dlatego teraz, kiedy kolejny raz będziesz w sklepie, poświeć krótką chwilę na refleksję nad tym, jak to się dzieje, że znajdują się tam wszystkie te towary, które Cię otaczają. Stoi za tym praca wielu ludzi i mocnych maszyn, co na pewno należy szczerze docenić i mieć w pamięci.