Każdy z nas, bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, iż jednym z ważniejszych elementów w przydomowym ogrodzie będzie trawnik. Niemniej jednak, aby mógł on błyszczeć, stanowić swego rodzaju wizytówkę naszego ogrodu, przede wszystkim trzeba o niego stale dbać, że już nie będziemy nawet wspominać o jego zakładaniu, które także powinno być zrealizowane jak najlepiej. Zobaczmy zatem, jak przygotować swój trawnik na etapie zakładania przydomowego ogrodu, oraz jak zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodnikami, takimi jak krety, które mogą w kilka chwil zniweczyć trud i wysiłek włożony w zakładanie i pielęgnowanie trawnika oraz pozostałych roślin ogrodowych.
Zakładamy ogród z trawnikiem.
Aby nasz trawnik był wystarczająco estetycznie dopasowany do reszty elementów w ogrodzie, warto o nim myśleć już w fazie projektowania ogrodu. na tym etapie powinniśmy wytyczyć całą jego powierzchnię, oraz zadbać o to, aby była ona starannie przygotowana. Musimy z ziemi usunąć wszystkie zanieczyszczenia, większe kamienie, korzenie, chwasty oraz ewentualne pozostałości budowlane, co często zdarza się w nowo wybudowanych domach. Potem oczywiście cały teren przyszłego trawnika należy zasilić nawozem lub kompostem oraz wyrównać. Po odczekaniu około dwóch tygodni, pojawią się jeszcze jakieś chwasty, których nie udało nam się usunąć za pierwszym razem. Teraz wystarczy tylko wysiać trawę, którą uprzednio wybraliśmy spośród wielu, dostępnych na rynku mieszanek i nasz trawnik będzie pomału kiełkować, aby w ciągu jednego już sezonu stać się pełnoprawnym trawnikiem ogrodowym. Ostatecznie, do wszystkie dochodzi nam jeszcze pielęgnacja trawnika która polegać będzie przede wszystkim na regularnym strzyżeniu trawy i nawadnianiu. Aczkolwiek wypada jeszcze pamiętać o wiosennych pracach przy trawnika, czyli o jego przegrabieniu i nakłuciu które zapewni napowietrzenie gleby, co pozwoli na osiągnięcie jeszcze lepszych efektów.
Bezpieczeństwo roślin i trawników.
Oczywiście w każdym ogrodzie zawsze będziemy mieć jednocześnie do czynienia z całą gamą zagrożeń, wśród których zdecydowanie najważniejsze będą szkodniki ogrodowe oraz chwasty. Przede wszystkim powinniśmy bać się kretów, szczurów, myszy, nornic, czy też mszyc, bowiem te potrafią wyrządzić największe szkody. Warto powiedzieć sobie także o tym, iż zwalczanie szkodników ogrodowych będzie realizowane na wiele różnych sposobów, z zastosowaniem różnorodnych środków ochrony roślin, a co za tym idzie, powinniśmy posiąść przynajmniej podstawową wiedzę w zakresie ich zastosowania. Przy doborze środków odstraszających na poszczególne szkodniki, warto kierować się nie najniższa ceną ale raczej poziomem skuteczności. Po co nam tanie środki, które nie będą w stanie przestraszyć kreta? Tutaj trzeba zagwarantować sobie wysoki poziom skuteczności podejmowanych działań, a co za tym idzie, należy liczyć się z koniecznością poniesienia stosunkowo sporych kosztów wynikających z zakupu środków ochrony roślin.