Prawo spadkowe w naszym kraju to jeden z najbardziej zawiłych działów prawnych, w których poruszanie się wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, wobec czego w wielu przypadkach koniecznym może być zatrudnienie dobrego i doświadczonego prawnika, który pomoże nam rozwiązać podstawowe problemy i przejść przez cały proces w miarę bezpiecznie. Trzeba tutaj pamiętać także o tym, iż w wielu sytuacjach, bez dobrego wsparcia ze strony prawnika, podczas podziału spadku możemy dość sporo stracić, wobec czego, lepszym rozwiązaniem wydaje się być wyłożenie pewnej sumy na jego zatrudnienie i zabezpieczenie swoich interesów podczas procesu o dział spadku. Zobaczmy zatem jak będzie przebiegać tego typu sprawa, oraz na jakie ewentualności należy się przygotować, aby nie stwarzać sobie niepotrzebnych problemów.
Kto uprawniony jest do otrzymania spadku?
W pierwszej kolejności warto tutaj sobie powiedzieć o tym, kto jest uprawniony do otrzymania spadku po osobie zmarłej. Otóż w pierwszej kolejności dziedziczyć będą wszyscy najbliżsi członkowie rodziny, czyli przede wszystkim bezpośredni potomkowie, dzieci, a w następnym stopniu ich dzieci. Dodatkowo w dziedziczeniu na równi z dziećmi brany zawsze pod uwagę jest współmałżonek, przy czym dostaje on nieco większy dział. Z reguły współmałżonek dostaje połowę schedy spadkowej, a w pozostałej połowie partycypuje na równi ze swoimi dziećmi czyli zstępnymi. Zakładając, że ojciec rodziny zmarł zostawiając po sobie żonę i dwójkę dzieci, przykładowy dział spadku może wyglądać tak:
- Żona: 4/6
- Dzieci: 1/6
Wynika to z prostego przeliczenia, iż żona dostaje ½ spadku, zaś z pozostałej jednej drugą jeszcze należy jej się jedna część, a więc będzie to w tym przypadku jedna trzecia. Oczywiście od tych reguł istnieją pewne odstępstwa, na przykład kiedy ojciec wskutek rażącego naruszenia zasad życia społecznego przez jednego z synów pozbawił go praw do spadku czyli dokonał aktu wydziedziczenia.
Po co nam tutaj prawnik?
Okazuje się, iż w przypadku kiedy pomiędzy zstępnymi nie ma zgody co do działu spadku, warto skorzystać z pomocy dobrego prawnika, który rozstrzygnie wszystkie kwestie i zadba o to, abyśmy dostali tyle ile nam się ze spadku należy, bez względu na to, jak na te kwestie zapatrują się pozostali spadkobiercy. Dzięki zatrudnieniu prawnika, nawet w przypadku kiedy zostaniemy wydziedziczeni, a uważamy że zostało to dokonane niesłusznie, będziemy mogli dochodzić swoich praw przynajmniej do zachowku, który w polskim prawie spadkowym, funkcjonuje jako narzędzie do zabezpieczenia praw wszystkich zstępnych, którzy mogli by być pokrzywdzeni wskutek bezprawnego rozporządzenia swoim mieniem przez spadkodawcę. Dlatego też, warto w takich sytuacjach zatrudnić prawnika, aby zapobiec pozbawieniu nas spadku lub co najmniej zachowku, który będzie wynosić w większości przypadku połowę tego, co dostalibyśmy w przypadku normalnego dziedziczenia, zaś w przypadku kiedy zstępny jest nieletni 1/3 tej wartości.
Informacje do tekstu pozyskano dzięki uprzejmości kancelarii adwokackiej adwokaciiradcy.pl