Wiele współczesnych przedsiębiorstw produkcyjnych boryka się z problemami natury przestrzennej, przede wszystkim w kwestii magazynowania surowców, oraz produktów gotowych do sprzedaży. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż zmagazynowanie odpowiedniej ilości surowca do produkcji, która zagwarantuje bezpieczeństwo i ciągłość produkcji będzie wymagać przeznaczenia na ten cel stosunkowo sporej powierzchni, która w ten sposób zostanie wyeliminowana z produkcji. Dlatego też, warto tutaj skorzystać z rozwiązań innych, czyli na przykład z magazynowania zewnętrznego, oferowane przez duże firmy magazynowe, które w ten sposób wykorzystują powierzchnię, która dysponują. Firmy zaś korzystające z tego rozwiązania mogą zaoszczędzić swoją powierzchnię, i przeznaczyć ją na rozwój produkcji, co rzecz jasna przełoży się na powiększenie dochodów przedsiębiorstwa i zwiększenie jego mocy produkcyjnych. Zobaczmy wobec tego, w jaki sposób wykorzystać zewnętrzna powierzchnię magazynową, aby zaoszczędzić miejsce na własnych obiektach i poszerzyć swoje możliwości produkcyjne.
Dla kogo przeznaczona jest usługa?
W pierwszej jednak kolejności odpowiedzmy sobie na pytanie, kto może skorzystać z tego typu usług, i komu mogą przynieść one określone korzyści. Przede wszystkim, jest to usługa skierowana do firm mniejszych, których nie stać na prowadzenie własnego, profesjonalnego magazynu surowcowego, w szczególności w przypadkach, kiedy surowce powinny być przechowywane w określonych warunkach, dotyczących wilgotności czy też temperatury. Trzeba tutaj będzie bowiem zagwarantować sobie magazyn wręcz klimatyzowany, a to stosunkowo spory koszt, którego raczej małe firmy nie będą w stanie ponieść. W przypadku zaś dużych obiektów magazynowych, korzystać z nich będzie jednocześnie więcej firm, które dzięki temu będą mogły koszty utrzymania magazynu ponosić niejako wspólnie, co rzecz jasna przełoży się na niższy koszt jednostkowy, a dodatkowo bezpieczne przechowywanie surowców czy tez gotowych do sprzedaży wyrobów. Możemy więc powiedzieć, iż dodatkowe powierzchnie magazynowe na magazynach zewnętrznych, będą skierowane do wielu małych i średnich firm, które borykają się problemami powierzchniowymi na własnych obiektach a nie stać ich na budowę własnego magazynu o odpowiednich parametrach technicznych.
Organizacja zewnętrznego magazynowania.
Bardzo ważnym aspektem będzie tutaj także poprawna organizacja zewnętrznego magazynowania, która w dużej mierze będzie uzależniona od lokalizacji samego magazynu. Warto tutaj pamiętać o tym, aby wybrać magazyny, w jak najmniejszej odległości od zakładów produkcyjnych, bowiem zapewni nam to lepszą obsługę logistyczna. W takich przypadkach możliwe będzie bieżące zamawianie dostaw surowca, czy też odbioru produktów z zakładu produkcyjnego, co z kolei ułatwi nam przechowywanie bieżącego zapotrzebowania na zakładzie. Warto także zwrócić uwagę na fakt, czy zarządca magazynu oferuje nam jednocześnie obsługę logistyczną, czy też będziemy musieli we własnym zakresie zadbać o poprawny transport, aczkolwiek jest to temat raczej drugorzędny.